Biblioteka

GODZINY OTWARCIA BIBKLIOTEKI SZKOLNEJ

DZIEŃ TYGODNIA GODZINY OTWARCIAZAJĘCIA INNYCH NAUCZYCIELI W BIBLIOTECE
PONIEDZIAŁEK8:15 – 13:0013:00 – 14:00 MAGDALENA KRÓL
WTOREK8:15 – 15:00
ŚRODA8:15 – 13:00
CZWARTEK8:15 – 13:0011:55 – 12:40 MAGDALENA KRAWCZYK
PIĄTEK8:15 – 10:00

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

W celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce i wzmocnienie roli bibliotek w tym bibliotek szkolnych, Rada Ministrów uchwaliła na lata 2016 – 2020 program wieloletniego,  finansowego wspierania bibliotek. Korzystając z tej szansy nasza szkoła  po spełnieniu określonych warunków otrzymała środki finansowe z budżetu państwa na realizację programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. W tym celu biblioteka szkolna we współpracy z nauczycielami, rodzicami, grupą studentów z warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej oraz Publiczną Biblioteką dla Dzieci i Młodzieży nr 13 w Warszawie podejmuje działania umożliwiające pełną realizację programu między innymi poprzez organizowanie tematycznych lekcji bibliotecznych; spotkań autorskich; konkursów plastycznych, czytelniczych i tym podobnych akcji.
Środki finansowe uzyskane z Programu umożliwiły zakup nowości wydawniczych tym samym wzbogacając bibliotekę o nowe ciekawe pozycje, co wpłynęło na większe zainteresowanie książką przez dzieci i młodzież naszej szkoły. Uczniowie chętnie korzystają z zasobów biblioteki szkolnej ponieważ oprócz lektur znajdują pozycje na zakup których mieli bezpośredni wpływ.  

Z ŻYCIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

„Czytam, bo lubię” to jedno z najpopularniejszych haseł, które coraz aktywniej towarzyszy wielu konkursom, programom edukacyjnym, zajęciom bibliotecznym.
By czytanie było przyjemnością i rozrywką, nie obowiązkiem, czytanie trzeba polubić. Zatem biblioteka szkolna zapoczątkowała
cykl zajęć „Czytam bo chcę, lubię i traktuję czytanie jako dobrą rozrywkę”. Każda przeczytana przez dzieci książka jest ilustrowana techniką origami przez nauczyciela bibliotekarza i wykorzystywana do uatrakcyjnienia lekcji bibliotecznych. Origami cieszy się wśród uczniów dużym zainteresowaniem, dlatego też i oni sami są autorami wielu prac plastycznych wieńczących zajęcia biblioteczne, które stanowią tło tematyczne do innych zajęć edukacyjnych czy są ozdobą sali lekcyjnej.

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE NR 13 DLA DZIECI I MŁODZIEŻY W WARSZAWIE

Od kilku lat nasza szkoła współpracuje z Publiczną Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 13 przy ulicy Staszica 5 A na warszawskiej Woli. Biblioteka oferuje szeroki wachlarz tematycznych zajęć bibliotecznych z którychcyklicznie korzystają nasi uczniowie pod opieką Pani Małgorzaty Kobylańskiej nauczyciela języka polskiego i Pani Ireny Marcinkiewicz nauczyciela bibliotekarza.
W pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego zostaliśmy zaproszeni na warsztaty i zajęcia poświęcone  „100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”; Boże Narodzenie w różnych Kulturach”; „Bezpieczeństwo w sieci internetowej”;  „W świecie wierszy Pana Brzechwy”. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci i nauczycieli ponieważ są  ciekawe tematycznie oraz warsztatowo.
Poniżej zdjęcia z ostatnich zajęć w dniu 28.02.2019 r. „W świecie wierszy Pana Brzechwy”
Opracowanie i foto: Irena Marcinkiewicz

KARTKA ŚWIĄTECZNA DLA BOHATERA 

By wyrazić wdzięczność i móc podziękować uczestnikom walk o Polskę, o stolicę, uczniowie naszej szkoły wykonali własnoręcznie kartki wielkanocne pod opieką Pani Ireny Marcinkiewicz. Życzenia przygotowały Panie Małgorzata Kobylańska i Dorota Kalisz – nauczycielki języka polskiego. Treść życzeń jest szczególna, przepełniona wyrazami najwyższego uznania dla patriotycznej postawy, odwagi i poświęcenia Bohaterów, zaangażowanych w umocowanie bezpieczeństwa naszego państwa. To dzięki  Nim, możemy dziś cieszyć się życiem w wolnej Polsce. Trudno nam wyrazić  wdzięczność jaką mamy w sercach dla Powstańców, Weteranów, Kombatantów. Życzymy pięknej Polski, takiej o jakiej marzyli przez całe życie. Polski, którą potrafili kochać ponad wszystko.
Kartki wielkanocne zostały przekazane Pani Agnieszce Pawelec starszej specjalistce do spraw kombatantów w Muzeum Powstania Warszawskiego przez delegację uczniów naszej szkoły. Wszyscy obecni byli zachwyceni treścią zamieszczonych życzeń, poziomem wykonania prac, estetyką, wkładem pracy dzieci oraz wyjątkowym urokiem kartek. Uczniowie otrzymali pamiątkowe upominki. Spotkanie zostało zarejestrowane przez stację telewizyjną.
Poniżej zdjęcia z lekcji bibliotecznych  na których uczniowie każdej klasy wykonali kartki wielkanocne techniką origami.
Foto i opracowanie Irena Marcinkiewicz  

SYRENKA WARSZAWSKA Z ORIGAMI
Pomysł by wykonać Syrenkę Warszawską zrodził się w czasie wizyty, w Muzeum Postania Warszawskiego, propozycję poddała
Pani Agnieszka Pawelec – starszy specjalista ds. kombatantów. Zachwycona kartkami wielkanocnymi dla kombatantów – zrobione techniką origami przez uczniów naszej szkoły, zaproponowała wykonanie dla muzeum tą samą techniką Syrenki Warszawskiej.
Z dumą podjęliśmy się niełatwego zadania. Za wzór posłużył stojący nad Wisłą pomnik Warszawskiej Syrenki dłuta Ludwiki Nitschowej, której pozowała Krystyna Krahelska – bohaterska żołnierka powstania warszawskiego, autorka między innymi znanej żołnierskiej piosenki „Hej, chłopcy, bagnet na broń”. Zmniejszona kopia pomnika znajduje się
w Muzeum Powstania Warszawskiego, w ekspozycji poświęconej Krystynie Krahelskiej. Warto wiedzieć, że Syrenka nie ma identycznej twarzy jak Krystyna Krahelska – Ludwika Nitschowa nieznacznie ją zmieniła, aby nie krępować modelki zbyt jednoznacznym skojarzeniem. Pomnik Syrenki odsłonięty został tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Miała w latach wojny stać się symbolem niezłomnej, walczącej Warszawy”. (Źródło:http://warszawa.wikia.com/wiki/Pomnik_Syrenki_na_Powi%C5%9Buhttps://mazowsze.szlaki.pttk.pl/915-pttk-mazowsze-pomnik-warszawska-syrenka). Prace nad Syrenką rozpoczęliśmy od przygotowania projektu, papierowych kółek i prostokątów różnej wielkości. Kolejnym etapem było złożenie poszczególnych elementów w odpowiednią formę, naklejenie na papier podkładowy
i oprawienie. Całe przedsięwzięcie oraz wykonanie, pozornie może wydać się bardzo proste, jednak była to żmudna praca uczniów
i nauczycieli naszej szkoły, trwała od kwietnia do maja br. Nieskromnie przyznamy, iż efekt jest imponujący i wielu zachwyca.
Pomysłodawcą projektu oraz koordynatorem prac była Pani Irena Marcinkiewicz wraz z Panią Magdą Pietruchą oraz przy dużym wsparciu i zaangażowaniu władz szkoły i nauczycieli.
Foto i tekst: Irena Marcinkiewicz
Migawki z przebiegu prac nad Syrenką.

NASZA SYRENKA WARSZAWSKA Z ORIGAMI ZDOBI MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

W ostatnim artykule – „syrenka warszawska z origami” informowaliśmy o postępach i zakończeniu pracy nad Syrenką. Dziś z dumą mozemy powiedzieć, że obraz Syrenki został przekazany do Muzeum Powstania Warszawskiego i zdobi jedno z pomieszczen muzealnych.

SPOTKANIE Z PANIĄ WANDĄ TRACZYK – STAWSKĄ ps. PĄCZEK
W MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Głównym założeniem spotkania Pani Wandy Traczyk – Stawskiej  ps. „Pączek”, w Powstaniu Warszawskim łączniczka – strzelec oddziału osłonowego Wojskowych Zakładów Wydawniczych,  było uświadomienie uczniom, że w  dziejach walk Narodu Polskiego Powstanie Warszawskie zajmuje szczególną pozycję. Przede wszystkim masowe bohaterstwo i poświęcenie, i nie tylko  o rozmiary strat poniesionych przez naród,  że Powstanie Warszawskie 1944 roku jest jedną z największych tragedii w dziejach Polskiego Narodu i w dziejach całego świata, i o tym fakcie historycznym i jego bohaterach nigdy nie można zapomnieć. Zatem  przenoszenie treści kulturowych z pokolenia na pokolenie stanowi podstawę pamięci o bohaterach będących symbolem walki i męczeństwa podczas II wojny światowej. Nie sposób pominąć roli, jaką odgrywa w niej Pani Wanda Traczyk – Stawska z którą dane nam było się spotkać.

Czcigodna Pani Wandziu DZIĘKUJEMY.

Zaś szczególne podziękowania kierujemy do Pani Agnieszki Pawelec 
z  Muzeum Powstania Warszawskiego za zorganizowanie niniejszego spotkania.

KAMISHIBAI – PAPIEROWY TEATR W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Biblioteka szkolna rozpoczęła nowy cykl lekcji bibliotecznych dla dzieci      
 i młodzieży – Teatr Kamishibai. Dla najmłodszych dzieci często jest to pierwsze zetknięcie ze sztuką teatralną. Przedstawienia teatralne bawią i jednocześnie uczą. Kamishibai jest skutecznym narzędziem w procesie nauki czytania na głos, nauki opowiadania, pracy twórczej: tworzenia własnych niepowtarzalnych prac plastycznych różnymi technikami – origami, rysunek, malowanie farbami, wydzieranie itp.
Celem zajęć jest przybliżenie sztuki – teatru, przeniesienie widza  w świat baśni, pomaganie w rozwijaniu wyobraźni i kreatywności.

Co to jest kamishibai?

Kamishibai (jap. kami-shibai, kami – papier, shibai – teatr, przedstawienie, dramat, sztuka – teatr ilustracji, teatr obrazkowy, dosłownie: papierowy teatr. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny/ekranu o nazwie butai (scena). Kamishibai można porównać do wędrownego teatru marionetkowego, w którym miejsce lalek zajmują obrazy. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kamishiba

Opis teatru

Podstawowy element, to drewniana skrzynka – teatrzyk po otwarciu opiera się na dwóch przednich okiennicach. Tył jest pusty tak, aby można było czytać tekst umieszczony na tylnej części każdej z plansz. Teatrzyk można umieścić  na stoliku, na wysokości oczu widzów. Karty narracyjne – plansze z obrazkami opowiadają historię, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Tył karty, to tekst z miniaturką obrazka. Parawan stoi zwrócony do widzów, opowiadająca stoi z tyłu i czyta baśń, opowiadanie zmieniając plansze.

Technika origami w ilustrowaniu opowieści z  teatru kamishibai

Zajęcia w bibliotece szkolnej przebiegały trzyetapowo:
1. etap – obejrzenie przedstawienia teatralnego, omówienie
2. etap – zilustrowanie opowieści techniką origami  – wybranie jednej scenki
3. etap – wyeksponowanie obrazu z origami na tablicy w holu przy bibliotece
Wszystkie prace plastyczne wykonane na zajęciach stanowią dekorację  biblioteki szkolnej.  

UCZNIOWIE SPS 147 DZIĘKUJĄ  PRACOWNIKOM
BIBLIOTEKI NR 13                           

Od wielu lat nasza szkoła współpracuje z Publiczną Biblioteką dla Dzieci i Młodzieży nr 13 w Warszawie. Uczniowie SPS 147 uczestniczyli w wielu tematycznych zajęciach bibliotecznych.  W ramach podziękowania  pracownikom Biblioteki nr 13, za zorganizowanie ciekawych zajęć, młodzież klasy 7 b wykonała na lekcji w szkolnej  bibliotece obraz
Syrenka  warszawska z wykorzystaniem techniki origami.

Podziękowanie dla  p. Małgorzaty Kobylańskiej za współpracę z Biblioteką dla Dzieci i Młodzieży nr 13 oraz promocję czytelnictwa

ROK SZKOLNY 2020/2021

LEKCJE BIBLIOTECZNE – „CZYTAMY DZIECIOM”

Mimo, iż rok szkolny 2020 / 2021 rozpoczął się z wieloma ograniczeniami spowodowanymi COVID 19, to jednak udało się przeprowadzić  lekcje biblioteczne z wykorzystaniem kart narracyjno – obrazkowych do teatru kamishibai. Teatr kamishibai – najbardziej lubiana przez dzieci i młodzież z naszej placówki, forma pracy z obrazem i tekstem. Pozwala na  kreatywne i edukacyjne aktywności  uzależnione od wieku ucznia. Zajęcia łączą czytanie dzieciom  i  ich samodzielne tworzenie ilustracji techniką origami do dowolnego opowiadania, bajki czy legendy. Ta metoda nauczania zachęca do kreatywności, twórczego działania, sięgania po literaturę piękną oraz promuje czytelnictwo. Na  lekcjach  bibliotecznych zaprezentowano legendy, bajki, baśnie i opowiadania: Pani Zamieć, Legenda o Lechu, Czechu i Rusie, Kotka Psotka,  Przygody pingwina Pingo Część I : Nieznośne śmieci w oceanach, Kot w butach.

Migawki z zajęć w bibliotece szkolnej- galeria zdjęć

KARTKA Z ŻYCZENIAMI BOŻONARODZENIOWYMI DLA POWSTAŃCÓW WARSZWSKICH

Jak co roku, tak i w tym roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przygotowali karty z życzeniami dla Powstańców Warszawskich. Kartki wykonano na zajęciach  Cyfrowego Uzawodowienia pod kierunkiem Pani Magdy Pietruchy. Natomiast niezwykłej treści, piękne życzenia zredagowała Pani Dorota Kalisz nauczycielka  języka polskiego. A oto ich treść, którą kierujemy również  do Państwa – rodziców, opiekunów, dziadków i Tych którzy odwiedzają naszą stronę.

Gdy się Chrystus rodzi
i na świat przychodzi,
ciemna noc w jasnościach
promienistych brodzi.
Aniołowie się radują, 
pod niebiosa wyśpiewują:
Gloria, gloria , gloria
in excelsis Deo!

W naszej Ojczyźnie wszyscy wywodzimy się z pięknych tradycji śpiewania kolęd, dzielenia się opłatkiem, rodzinnych Wigilii, obdarowywania się.
Tak świętujemy w Polsce Boże Narodzenie. Te zwyczaje dają nam poczucie wspólnoty, czerpania z przeszłości tego, co najlepsze.
W miarę możliwości były one kultywowane nawet w najtrudniejszych momentach naszej historii. Niech także i w tym roku 2020 nadchodzące Święta będą dla Państwa i dla Państwa najbliższych źródłem radości, poczucia jedności  oraz nadziei, która jest ich przesłaniem.

Tekst artykułu, foto i organizacja przedsięwzięcia: Irena Marcinkiewicz

 

ROK SZKOLNY 2021/2022 

DARY KSIĄŻKOWE OD PANA ROBERTA LEKI

Biblioteka szkolna otrzymała w darze książki od Pana Roberta Leki Dyrektora Księgarni Ekonomicznej Kazimierz Leki Sp. z o.o. w Warszawie. Książki i gry edukacyjne, które otrzymaliśmy w podarunku sprawiły wielką radość uczniom i nauczycielom. Powiększyły księgozbiór biblioteki o 380 pozycji. W doborze tematyki książek bardzo pomocna była Pani Agnieszka Bidermann – pracownik niniejszej księgarni,  księgarz z niezwykłą wiedzą i znajomością potrzeb i oczekiwań młodego czytelnika. W dowód wdzięczności za otrzymane dary, Dyrektor Szkoły Pan Artur Królikowski wystosował podziękowanie, a uczniowie klasy 5 C wykonali
w prezencie dla Księgarni „Sowy z filcu” pod kierunkiem Pani Magdy Pietruchy nauczycielki plastyki.

LEKCJE BIBLIOTECZNE – TEATRZYK KAMISHIBAI I ORIGAMI

Biblioteka szkolna wzbogaciła swoje zbiory kart do teatrzyku kamishibai o kolejne tytuły: Jan Paweł II jakiego nie znacie, Prezenty Świętego Mikołaja, O zajączku, który nie chciał się dzielić, Ula jest inna,
O borsuku, który na cały świat się obraził, O śpiących rycerzach w Tatrach, Wielkanocny zajączek. Tym samym rozpoczął się kolejny cykl lekcji bibliotecznych z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai. Zajęcia podzielono na dwa etapy: w pierwszym przedstawienie teatralne natomiast w drugim praca plastyczna. Po obejrzeniu teatrzyku uczniowie każdej klasy wykonali do danego przedstawienia, indywidualnie prace plastyczne z wykorzystaniem techniki origami. W zajęciach bibliotecznych udział wzięli uczniowie naszej szkoły  klas I – IV, V – VIII pod opieką wychowawców. Koordynatorem i prowadzącą zajęcia była Pani Irena Marcinkiewicz.

Opracowanie i zdjęcia: Irena Marcinkiewicz

Lekcja biblioteczna z klasą 8c.

SPOTKANIE Z PISARKĄ PANIĄ PATRYCJĄ KASZĄ  W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Z dumą informujemy o spotkaniu  uczniów i nauczycieli naszej szkoły z Panią Patrycją Kaszą autorką książek dla dzieci i młodzieży, neurologopedą, pedagogiem specjalny, terapeutą miofunkcjonalnym- wykonuje kinesiotaping,  innowatorką logopedycznych pomocy dydaktycznych. Pani Patrycji towarzyszyła Pani Marlena Wasielewska logopeda, technik audiologiczny, pedagog – wykonuje elektrostymulację.
Obie Panie są pracownikami naszej szkoły, specjalistkami w zakresie logopedii. Tematem przewodnim
I etapu spotkania był Proces powstawania książki : Inspiracja, Pisanie tekstu, Tworzenie ilustracji, Sprawdzanie, drukowanie i planowanie okładki, Składanie, zszywanie i sklejanie książki. Spotkanie wywołało duże  zainteresowanie i zdumienie oraz podziw dla twórczości Pani Patrycji Kaszy, o którym niewiele osób wiedziało. Nasza koleżanka jest skromną i tajemnicza, chciała pozostać w cieniu. Jej umiejętności ujawniła Pani Irena Marcinkiewicz – bibliotekarz. Długo namawiała Panią Patrycję na spotkanie i udało się. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali historii powstawania książek oraz czytanych przez obie Panie Patrycję i Marlenę opowiadań:  Zakochany Bunio, Wiatr, Deszcz, Miki, Sówka Kremówka, Przepraszam – autorstwa Pani Patrycji Kaszy. Temat II etapu spotkań autorskich, to Nasza wspólna książka, tekst napisały  Panie Patrycja Kasza i Marlena Wasielewska, inspiracją dla Pań były propozycje dzieci – ulubione zwierzęta: niedźwiedź, pies, chomik, kot, świnka morska i inne, ilustracje do książki tworzą uczniowie naszej szkoły z klas od I do VIII. Temat III etapu, to Publikacja książki i spotkanie autorów i ilustratorów
z czytelnikami. O tym i o wielu innych wydarzeniach będziemy informować na stronie internetowej szkoły w zakładce BIBLIOTEKA.

Organizacja przedsięwzięcia, tekst, foto: Irena Marcinkiewicz

Uczeń kl. 8d wraz z paniami : Patrycją Kaszą i Marleną Wasilewskaą prezentują książki podczas spotkania autorskiego w bibliotece szkolnej.

 

 

 

 

 

 

 

Uczeń kl. 8d wraz z paniami : Patrycją Kaszą i Marleną Wasilewskaą prezentują książki podczas spotkania autorskiego w bibliotece szkolnej

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie z klasą 8d

Spotkanie z klasą 7a i 7b

Spotkanie z klasą 8a i 8b

Spotkanie z klasą 1a i 3a

 

 

 

 

 

 

 

Pani Patrycja Kasza podczas spotkania autorskiego w bibliotece szkolnej

Pani Marlena Wasilewska podczas spotkania autorskiego Patrycji Kaszy w bibliotece szkolnej

 

 

 

 

 

 

 

Pani Marlena Wasielewska na spotkaniu autorskim w bibliotece szkolnej.

ROK SZKOLNY 2022/2023

OPIEKA NAD GROBAMI POWSTAOCÓW NA CMENTARZU POWSTAŃCÓW WARSZAWY 

Po przerwie spowodowanej pandemią powracamy do kontynuacji naszej współpracy na zasadzie wolontariatu z Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Stałą opiekę nad grobami Powstańców znajdującymi na Cmentarzu Powstańców Warszawy, podjęliśmy  na prośbę pani Wandy Traczyk – Stawskiej, wyrażoną przez Nią podczas spotkania w Muzeum zorganizowanym dla uczniów naszej szkoły, 

Zdjęcia z porządkowania grobów Powstańców, dekorowanie mogił kwiatami, wstążkami biało-czerwonymi, zapalenie zniczy. 

Uczniowie kl.7 A z wychowawcą Panią Dorotą Kalisz porządkują groby Powstańców.

 

Na grobach Powstańców Warszawy uczniowie zapalili znicze otulone w barwy narodowe. 

 

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły porządkują groby Powstańców oraz zapalają znicze przepasane biało-czerwoną wstążką. Pani Mirosława Ostalska nauczycielka biologii, Pani Dorota Kalisz nauczycielka języka polskiego. 

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 

Po wielu staraniach szkolna biblioteka otrzymała po raz drugi dofinansowanie z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2. 0” – edycja II. Z przyznanych środków zakupiono książki , elementy wyposażenia biblioteki. Wyposażenie biblioteki było przestarzałe, zniszczone wieloletnim użytkowaniem zatem wymagało wymiany. Udało się kupić 10 nowych regałów bibliotecznych. Zakup kolejnych pięciu regałów i szafę sfinansowała szkoła.  Bibliotekarz  złożyła kolejny wniosek o dofinansowanie dla szkół – edycja III z Narodowego Programu Czytelnictwa. Być może  uda się pozyskać finanse na  modernizację biblioteki (stoliki i krzesła) oraz księgozbioru.

Zdjęcia biblioteki wyposażonej w nowe regały. 

Nowe regały w bibliotece szkolnej.

 

 

Księgozbiór biblioteki w 90% został wymieniony na nowy dzięki darczyńcom z Ekonomicznej Księgarni p. Roberta Leki w Warszawie i funduszom z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 

SPOTKANIA AUTORSKIE Z PANIAMI: MARLENĄ WASIELEWSKĄ, PATRYCJĄ KASZĄ

W roku szkolnym 2021/2022, biblioteka szkolna gościła autorkę wielu książek dla dzieci i młodzieży
Panią Patrycję Kaszę, której towarzyszyła Pani Marlena Wasielewska. Obie Panie na prośbę dzieci, wspólnie napisały opowiadanie pt. „Wyjątkowa wycieczka”. Autorki na spotkaniach w bibliotece czytają uczniom tekst swojej książki. Ilustracje do książki w ramach lekcji bibliotecznych, wykonają techniką origami uczniowie każdej klasy – to oni będą ilustratorami. Kolejny i ostatni etap – wydanie książki. 

Zdjęcia z cyklu spotkań autorskich 

tkanie autorskie w bibliotece szkolnej.

 

Autorki książki „Wyjątkowa wycieczka” czytają dzieciom fragmenty opowiadania.

 

Pani Patrycja Kasza współautorka książki „Wyjątkowa wycieczka” czyta fragment opowiadania.

 

 

Spotkanie autorskie z uczniami klas 5E, 5D, 6A, 6C. Od lewej Pani Patrycja Kasza – autorka, Pani Mirosława Ostalska nauczycielka biologii, po prawej nauczyciel Pan Bogdan Wróblewski.

 

 

Spotkanie autorskie Pani Patrycji Kaszy z uczniami.

 

Spotkanie autorskie Pani Marleny Wasielewskiej współautorki książki „Wyjątkowa wycieczka”
z uczniami. Od lewej nauczycielka Pani Katarzyna Włodarczyk, Pani Marlena Wasielewska

 

Spotkanie autorskie

TEMATYCZNE ZAJĘCIA W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY NR 13

W ramach działań promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży od października
2022roku, szkoła kontynuuje współpracę z Publiczną Biblioteką dla Dzieci i Młodzieży nr 13
w Warszawie. Pandemia uniemożliwiła uczniom i nauczycielom udział w tematycznych
zajęciach organizowanych przez pracowników publicznej biblioteki. Panie zaplanowały jedno
spotkanie w miesiącu. Koordynatorem niniejszych spotkań jest Pani Małgorzata Kobylańska
nauczycielka języka polskiego z udziałem Pani Ireny Marcinkiewicz bibliotekarza.

Zdjęcia z zajęć w Publicznej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 13 w Warszawie

Zajęcia tematyczne w Publicznej Bibliotece nr 13, „Polskie symbole narodowe” kl. 5A i 4a

 

Pani Barbara Ciszewska nauczyciel matematyki i Pani Monika Zawadzka pomagają dzieciom
w wykonaniu kotylionów

 

Zajęcia w Publicznej Bibliotece nr 13 temat „Jesienne kolaże” uczniowie klasy 5a

 

 

Zajęcia w Publicznej Bibliotece nr 13, temat Bezpieczeństwo Zimą.  

 

KARTY OKOLICZNOŚCIOWE DLA POWSTAŃCÓW WARSZAWY

Tradycją stało się przygotowanie przez uczniów naszej szkoły kartek okolicznościowych dla
Powstańców Warszawy. Uczniowie na zajęciach bibliotecznych pod kierunkiem Pani Ireny
Marcinkiewicz bibliotekarza, wykonali techniką origami płaskie z koła i kwadratu, 45 kart
Bożonarodzeniowych, które zostały dołączone do paczek innych organizacji dla Powstańców. Piękne w swojej treści i przesłaniu życzenia świąteczne zredagowała Pani Dorota Kalisz nauczyciel języka polskiego. Otrzymaliśmy od Powstańców podziękowania za kartki oraz pamięć o bohaterach.

Od lewej Pani Małgorzata Kobylańska nauczycielka języka polskiego, po prawej Pani Dorota
Kalisz nauczycielka języka polskiego oraz uczniowie klas 7 A i 8A

Kartki Bożonarodzeniowe wykonane przez uczniów z klasy 5D, 6A, 6C, 6D, 6E, 7B, 7C, 8C, 8D, 8E

Kartki Bożonarodzeniowe wykonane przez uczniów z klasy 3A, 4A, 4C, 5C, 5B, 5D, 6A, 6C, 6D,
6E, 7B, 7C, 8C, 8D,8E

Zajęcia w Bibliotece Publicznej nr 13 w Warszawie z udziałem uczniów klasy 5a i 4a, temat „Legendy warszawskie”

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Biblioteka szkolna włączyła się w szkolną imprezę obchodów Pierwszego Dnia Wiosny,
zorganizowaną przez Samorząd Szkolny. Nauczyciel bibliotekarz czytał dzieciom i młodzieży
fragmenty opowiadań i wiersze o tematyce wiosennej autorów: Elżbiety Safarzyńskiej,
Marii Konopnickiej, Ignacego Krasickiego, Aleksandra Fredro, Urszuli Kozłowskiej.
Każdy uczestnik Wiosennego Czytania, otrzymał symbol – kwiatek oraz zakładkę do książki
wykonane techniką origami.

 

SPOTKANIE Z PANIĄ WANDĄ TRACZYK-STAWSKĄ

Po długiej przerwie ponownie w dniu 9 maja 2023r.,uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z Panią Wandą Traczyk – Stawską  Powstańcem Warszawy, pseudonim „Pączek”. Niniejsze spotkanie zorganizowała
Pani Jolanta Leśko – Szymczakowska z Centrum Wolontariatu Muzeum Powstania Warszawskiego.
Pani Wanda Traczyk – Stawska w  niezwykle ciekawy i interesujący sposób opowiedziała o dramatycznej walce Narodu polskiego,
o suwerenność i niepodległość Polski.  Na zakończenie spotkania, podziękowała uczniom i nauczycielom naszej szkoły za podjęcie współpracy w sprawowaniu stałej opieki nad grobami Powstańców na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Dla naszej społeczności szkolnej  jest to jeden ze sposobów złożenia hołdu Tym, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku.
Składamy wyrazy podziękowania za możliwość uczestniczenia w spotkaniu.

Organizacja przedsięwzięcia, tekst, foto: Irena Marcinkiewicz


Uczniowie klas 5A, 6A, 7A,7B,8A oraz nauczyciele na spotkaniu z Panią Wandą Traczyk-Stawską.

Pani Wanda Traczyk-Stawska opowiada o Powstaniu Warszawskim.

Pani Wanda Traczyk-Stawska żegna się z uczestnikami spotkania

Uczniowie klas 4a i 5a wykonują i prezentują prace plastyczce na zajęciach bibliotecznych w Publicznej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr13 w Warszawie